Slnko, piesok, voda… aj takto si predstavujete ideálnu dovolenku? A vedeli by ste si tak predstaviť aj vzdelávaciu akciu v eRku? Áno, nám sa podarilo spojiť príjemné s užitočným.
Štvrtok ráno, 1. septembra. Krásny nový autobus s „tikadielkami“, predĺžnými zrkadlami, sa poberá cestou z Rajeckej doliny cez Žilinu smerom na juh. Postupne sa napĺňa ešte ospalými mladými animátormi, predsa však badať záblesky zvedavosti v očiach. Azda najvtipnejší moment nastáva, keď dorazí na zastávku busu eRkár uháňajúci 12 kilometrov na bicykli, zamkne ho o zábradlie a s prilbou v ruke nastupuje do busu za potlesku ostatných. Stihol prísť súčasne s busom! Je 41. pasažierom a 42., posledný, nás čaká v Bratislave.
Radosť naberá na obrátkach nielen vďaka peknému počasiu, ale aj vďaka prázdnym cestám a rýchlo ubiehajúcim kilometrom. Pred Bratislavou sa už zo zadných radov ozýva spev za doprovodu gitary. Náš cieľ, Viedeň, je už na dosah ruky. Delí nás od neho už len hodina cesty, ktorá je skrátená zábavným kvízom zameraným na info o Rakúsku a Viedni.
Ruksaky na chrbát a ide sa! Vyskakujeme z busu pred Operou vo Viedni. Ani sa nenazdáme a sme pred honosnou katedrálou Stephansdom, na mieste stretnutia s animátormi z partnerskej organizácie Jungschar. Po pár minútach netrpezlivého čakania prichádzajú 4 mladí animátori, ktorí nás zavedú priamo do budovy fary a pastoračnej miestnosti. Nasleduje predstavenie rakúskej partnerskej organizácie, čísla, mapa, časopis Kumquat. A najočakávanejší okamih: hry vonku!!!
„Musím sa priznať, pred Stephansdom-om som ešte nikdy nehrala skupinové hry!“ skonštatovala som počas adrenalínovej situácie a napätia hry.
„Ani my!“ pohotovo dodali miestni animátori z Jungscharu, ktorí sa tvárili, ako keby mali podobné aktivity s deťmi na námestí na dennom poriadku, hoci opak bol pravdou.
A čo vy, šli by ste sa naučiť animátorské hry pre deti priamo na najnavštevovanejšom mieste Viedne? A keby len hry, ale aj tanec! Musím povedať, že naši „parťáci sa skutočne snažili a pripravili nám skvelé podnety do ďalšej práce s deťmi. A my sme sa zabávali na pripravených hrách za účasti nemalého publika, kamier a pohľadov. Príjemný vzdelávací čas vystriedalo poďakovanie a rozlúčkové foto.
Poludňajšia svätá omša sa stala pre zúčastnených miestom poďakovania za prežité podnetné okamihy a už nám otvorila náruč Viedeň so svojimi pamiatkami, uličkami a neodmysliteľnou Wiener Kaffee!
Bodku programu dňa tvorila zastávka na Neusiedlersee, jazere vzdialenom asi hodinu na juhovýchod od Viedne. Červeno-biely maják Podersdorfu sa hrdo vypínal nad zlatistými vlnami lákajúcimi už len skočiť a užiť si ich príjemné schladenie. Hoci na hodinkách sa už čas preklopil za piatu hodinu, stále nás sprevádzalo hrejivých 27 stupňov.
Aj takto môže vyzerať stretnutie s partnerskou organizáciou nabité okamihmi vzdelávania i oddychu. Pôjdete nabudúce s nami? Pozývame Vás!

Za zúčastnených animátorov z Územia Žilina Majka Straňanková, územná koordinátorka

About the author
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit